EkstraklasaMecze na żywo Transmisje: 15 Liga MistrzówMecze na żywo Transmisje: 12 EredivisieMecze na żywo Transmisje: 5 Liga Konferencji EuropyMecze na żywo Transmisje: 2 Copa AmericaMecze na żywo Transmisje: 2 Boks zawodowyna żywo Transmisje: 40 Liga RumuńskaMecze na żywo Transmisje: 28 Liga BrazylijskaMecze na żywo Transmisje: 20 Golfna żywo Transmisje: 19 Liga MeksykańskaMecze na żywo Transmisje: 18 Liga RosyjskaMecze na żywo Transmisje: 17 Puchar Ligi SzkockiejMecze na żywo Transmisje: 16 LPLMecze na żywo Transmisje: 14 2. BundesligaMecze na żywo Transmisje: 13 League OneMecze na żywo Transmisje: 12
Bonus dnia bonus day 330 PLN 300 PLN
20 PLNDARMOWY ZAKŁAD ZA REJESTRACJĘ
10 PLNBONUS OD PIERWSZEGO DEPOZYTU
3 X 100 PLN3 ZAKŁADY BEZ RYZYKA
Zarejestruj konto

Czym jest gra międzyplatformowa w branży gamingu

czym-jest-gra-miedzyplatformowa-w-branzy-gamingu
Autor: Mikołaj Krajewski | 02.08.2022 3:18
Na pewno słyszałeś już gdzieś wyrażenia „międzyplatformowe”, „wieloplatformowe” czy z angielskiego „cross-platform” albo „cross-play”. Czy zastanawiałeś się co one oznaczają? Tak naprawdę dane terminy odnoszą się to funkcjonowania pewnych gier bez granic systemowych. Tak samo, jak grasz w ruletka online w kasynie na żywo z innymi i niezależnie od urządzenia, które wykorzystujecie. Dzięki cross-platform, tak samo możecie grać w jedną grę jednocześnie, niezależnie od posiadanych systemów konsoli do gier, komputerów i urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach cały czas widzimy, jak rozwijają się technologie i ulepszają gry wideo. Oczywiście, że im więcej funkcji w grze, tym bardziej współczesna i zaawansowana ona jest i pozwala nam na granie z innymi na różnych platformach. Zobacz zatem dokładniej, czym są gry międzyplatformowe i co musisz o nich wiedzieć przed rozpoczęciem gry.

Co to jest gra międzyplatformowa?

Termin międzyplatformowy odnosi się do oprogramowania, które jest kompatybilne z kilkoma systemami jednocześnie. Na przykład niektóre gry są kompatybilne z systemami komputerowymi Microsoft, Mac OS i Linux. Wiele platform obsługuje również urządzenia mobilne, a konkretne aplikacje można pobrać w Apple Store czy Google Play Store. Gry międzyplatformowe są dostępne na wielu platformach i nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony użytkowników. Jest to pewnego rodzaju gra wieloosobowa, w której możesz grać z każdym niezależnie od tego, jakiej konsoli czy innego urządzenia używasz. Oznacza to, że twoi znajomi mogą sobie kupić PS5, a ty Xbox Series albo po prostu telefon i nadal będziecie mogli grać wszyscy razem w Fortnite niemal natychmiast. Wieloplatformowość oparta jest na systemie kodowania, W zależności od sposobu zakodowania określonego oprogramowania zależy, czy będziesz mógł grać na wielu platformach, czy nie. Czasami programy pozwalają programistom na płynniejsze włączanie obsługi międzyplatformowej w ich oprogramowaniu.

Jak to działa w rzeczywistości?

Uruchomienie gry jest w zasadzie bardzo proste. Jako użytkownik nie musisz się skupiać na kodowaniu i instalowaniu programów. Gry wieloplatformowe wymagają od graczy posiadania połączenia online i konto w chmurze. Twój profil, osiągnięcia i postępy w grze zostaną zapisane w chmurze. Na początek musisz zalogować się na platformie, wpisując swój adres email, aby dalej grać na tym samym koncie. Każda gra poprosi cię o wpisanie twojego numeru ID, aby pobrać dane z serwera i uruchomić grę. Podobnie gra używa numeru ID, aby połączyć się z innymi graczami, niezależnie od urządzenia, z którego korzystają. Oczywiście granie w gry międzyplatformowe ma też pewne minusy, a mianowicie musisz być cały czas online, aby twoje urządzenie mogło się zsynchronizować z serwerami gier, aby zapisać twoje postępu w grze. Na szczęście dzisiaj mamy łącze Wi-Fi prawie na każdym kroku, a miedzyplatformowość pozwala również na łączenie telefonów i iPadów z grą.

Znaczenie cross-play w grach wideo

Ludzie w rzeczy samej uwielbiają, że obecnie mogą grać w ulubione gry na każdym urządzeniu elektronicznym. Możliwość grania w wielu tytułów na różnych na jednym urządzeniu znacznie ułatwia sprawę, ale jedną z najważniejszych kwestii dla tych, którzy dążą do kompatybilności na różnych platformach, jest gra cross-play. Nacisk na cross-play w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wyrósł, ponieważ gry przestają być ekskluzywne. Większość twórców i producentów gier obecnie stara się udostępniać swoje gry również na inne platformy. Grupa przyjaciół, która ma różne platformy, może teraz grać razem. Cross-play również bardzo zwiększa ilość użytkowników, grających w pewną grę, bo jest ona dostępna na większej ilości platformach i każdy w zasadzie może w nią zagrać. Jest dobre zarówno dla graczy, jak i programistów.

Przykłady międzyplatformowych gier

Dzisiaj istnieje już ogromna ilość gier międzyplatformowych, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Producenci starają się dotrzeć do jak największej ilości odbiorców i wprowadzają opcje cross-play dla swoich gier, aby więcej osób mogło w nie zagrać. Jeśli nie wiesz, czy pewna gra posiada opcję cross-play, zapytaj twórcę gier. Większość gier w opisaniu posiada też informacje na temat swojej dostępności na różnych platformach, w tym na konsolach, urządzeniach mobilnych i komputerach. Poniżej przedstawimy ci kilka najpopularniejszych gier międzyplatformowych:
 • Fortnite;
 • Dead By Deadlight;
 • Minecraft;
 • Rocket League;
 • Sea of Thieves;
 • Call of Duty;
 • Paladins;
 • Mortal Kombat 11;
 • Destiny 2;
 • Roblox;
 • Apex Legends;
 • PUBG;
 • Among Us;
 • Ark: Survival Evolved.

Przyszłość gier międzyplatformowych 

Gry międzyplatformowe obecnie są standardową rozrywką dla wielu graczy na całym świecie. Czas, kiedy trzeba było kupić konkretną konsolę, żeby pograć w pewną grę, już minął i dzisiaj można grać w prawie każdą grę cross-play praktycznie z dowolnego miejsca. Patrząc na to, jak szybko rozwija się możliwość gier międzyplatformowych, prawdopodobnie w przyszłości jeszcze więcej gier dołączy do obsługi wielu platform. W ciągu ostatnich kilku lat na liście gier cross-play znalazły się takie kultowe i popularne tytuły jak Call of Duty, Fortnite, Mortal Kombat i Dead By Deadlight. Studia gier zrozumiały jak wiele korzyści dla nich samych przenoszą gry cross-play. Zwiększa to aktywność graczy i dodaje mnóstwo nowych użytkowników. Nie zdziwilibyśmy się zatem, gdyby większość gier wieloosobowych w przyszłości była dostępna na cross-platform.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.